Halkın Hukuk Bürosu AÇIKLAMA PDF Yazdır e-Posta
Aciklamalar - Aciklamalar
Perşembe, 20 Ağustos 2015 12:36

Halkın Hukuk Bürosu  AÇIKLAMA

HAPİSHANELERDEN MEYDANLARA DAĞLARDAN ŞEHIRLERE
AKP, HALKI BASKI VE ŞİDDET İLE TESLİM ALAMAZ.

AKP'nin halkın artan tepkisi karşısındaki temel politikası baskıyı artırmak, halkı sindirmek, korkuyu büyütmektir. Faşizm, derinleşen yönetememe krizini aşmak için her zaman bu yöntemlere başvurur. İnfaz ve katliamları artırır, kontrgerilla örgütlenmeleri büyütür, linçler örgütler.
Böyle zamanlarda devletin doğrudan baskı araçları olan hapishaneler, karakollar, "terörle mücadele" adı altında faaliyet yürüten siyasi şubelerde ahlaksızlık, şiddet, komplo, hedef gösterme faaliyetleri de artar.
Sadece son birkaç gün içerisinde hapishanede ve karakollarda işkenceye maruz kalan  müvekkilerimize yapılanlar bunun en yakın ve somut örneğidir.
Örneğin; Silivri 2 Nolu hapishanesinde tutulan müvekkillerimiz İsmail KORKMAZ, Tahsin Sağaltıcı  ve  Berk Ercan, 17.08.2015 günü, yaşadıkları keyfi saldırılar ve hak gasplarını protesto amacıyla kapı dövme eylemi yaptıkları ve slogan attıkları gerekçesiyle darp edildikten sonra elleri ve ayakları çapraz kelepçelenerek süngerli hücreye atılmışlardır.
Berk Ercan, Tahsin Sağaltıcı ve İsmail KORKMAZ ile yapılan görüşmede tespit edilen işkence izleri şunlardır:
Tahsin SAĞALTICI:
-Sağ göz üst kapağında kızarıklık
-Sağ göz altı elmacık kemiği ve kemik üstünde yaygın kızarıklık.
-Burun üst kemiğinde misket büyüklüğünde şiş ve morluk
-Sağ boyun alt kısmında 3x5 ebadında yoğun kızarıklık.
-Burun alt kemiğinden aşağı doğru yanlamasına 7x4 cm ebadında yoğun
çizik ve yoğun kızarıklık.
-Kollarda yoğun plastik kelepçe izi (el üstünden başlayarak üçlü halka gibi.)
-Sağ koltuk altı kaburgada çok yoğun kızarık biçimde 8 cm uzunluğunda 4 parmak izi
-Sol omuzdan kola doğru yoğun kızarıklık.
-Sağ koltuk altı tarafında nefes alındığında ağrı hissi.
-Ayak bileklerinde kelepçe izi
- Tüm vücutta yoğun ağrı
Ismail KORKMAZ:
- Kaburgada zedelenme
- Kalça kemiğinde şişlik ve morluk
- Sırtta yaygın morluk
- El ve ayak bileklerinde ters kelepçeye bağlı kelepçe izleri
- Kafada şişlik
Berk ERCAN:
-Tüm vücutta ağrı
- El ve ayaklarda yoğun kelepçe izi..
Müvekkilerin anlatımlarına göre hapishanedeki işkenceyi yöneten kişinin başgardiyan Murat Şahin olduğu biliniyor. İşkenceci başgardiyan Murat ŞAHİN "Evet, ben yönlendiriyorum. Ne olacak? Gidin şikayet edin. Bugüne kadar kime ne oldu ki bana da olsun" şeklinde sözlerle yaptıklarını savunuyor, işkenceye devam edeceğini açıkça ifade ediyor.
Ikinci örnek ise; Şişli Cevahir AVM önünde, tutsak  Dev-Gençlilerin serbest bırakılması için basın açıklaması yapmak isteyenler gözaltına alındı. Gözaltına alınan müvekkiller karakollarda slogan attıkları gerekçesi ile ağızları kapatılmış, gözleri bağlanmış, kemerlerle dövülmüşlerdir.
Üçüncü örnek, Dolmabahçe Sarayı’na yönelik silahlı saldırı gerçekleştirdikleri iddiasıyla gözaltına alınan müvekkilerimize açıkça işkence yapılmasını protesto etmek istedikleri için Vatan Emniyet Müdürlüğü önünde gözaltına alınan müvekkillerimize de işkence yapılmıştır.  Gözaltına alınan iki kişiden erkek olan müvekkilimiz Güvenlik Şubede tamamen soyularak aranmış, üst aramaları yapılırken dövülmüşlerdir.
Hapishanelerde, karakollarda, sokaklarda yapılan baskılar, işkenceler ne münferittir, ne işkenceyi yapanların kişiliğinden kaynaklanıyor. Hepsi bilinçli bir politikanın sonucudur. Ve adım adım yaşama geçirilmektedir. En direngenler üzerindeki baskı ile halka mesaj verilmektedir.
AKP "ben istediğimi yaparım, kimse sesini çıkartmasın, bizi kabul etsin" diyor.
AKP, halka baskı yapacağına, tarihten ders almayı denesin.
Hapishanelerde devrimci tutsakların geri adım attıklarını gördünüz mü, haklarını ölümüne savunmamışlar mıydı? Dev-Gençliler gözaltına alınan arkadaşlarını daha önce de ölümüne sahiplenmemişler miydi?..
Katledilen Günay Özarslan için arkadaşları günlerce direnmemişler miydi?..
İnkar, imha asimilasyon politikalarıyla teslim alınmaya, biat ettirilmeye zorlanan Kürt halkımıza sadece son bir haftadır yaşatılanlarsa hiç bir  hukuki niteleme içinde ele alınamaz. Elektrikler, sular kesilerek, kendi sokakları  halka yasaklanarak, evler dükkanlar ateşe verilerek, tüm iletişim ve kendini ifade yolları kapatılarak bir büyük katliam uygulamasına maruz bırakılmaktadır Kürt Halkı. Silopi‘den Varto‘ ya Bingöl‘ den Silvan‘ a Kürt Halkımız, ölümüne,  yaşam hakkını, direnme hakkını savunmaktadır.    
Kürt halkının kendi kaderini belirleme ve bir halk olarak tanınma hakkı için özgürlük mücadelesi yüzyılların mücadelesidir. Hiç bir oyun, yalan, talan yağma bu mücadeleyi engelleyememiştir.  
Baskı politikaları bir halkı teslim alamaz, baskı politikaları adalet mücadelesini engelleyemez, baskı politikaları hak ve özgürlükler mücadelesini geriletemez...
AKP değil, direnen halkımız kazanacaktır.  
HALKIN HUKUK BÜROSU
HALKIN HUKUK BÜROSU
Gürsel Mah. Kumlu Sok. No:13/10
Kâğıthane/İSTANBUL
Tel/Faks 0212 296 31 59   Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
NO: 438            20.08.2015