Ana sayfa

Eylem takvimi

Halk Cephesi Heyetinin Silopi Ziyareti PDF Yazdır e-Posta
Anadolu İlleri - Anadolu İlleri
Pazartesi, 08 Eylül 2014 08:28

Halk Cepheliler Ezidi Halkının Yanındaydı

Halk Cephesi 5 Eylül Cuma günü Silopi’de bulunan Ezidi halkına yardım kolilerini ulaştırdı. Kamp alanında indirilen giysi, kuru gıda ve ilaç kolileri kampta gönüllü çalışan BDP’li gençlerle birlikte depoya taşındı. Daha sonra kampı gezip Ezidi halkıyla Kürtçe ve İngilizce sohbet edildi. 60 yaşlarındaki Ape Naif’in anlattıkları IŞİD’in vahşetini ortaya koyuyor. Ape Naif “kaçanları vuruyorlar, yakaladıklarını din değiştirmeye zorluyorlar, size temiz bir daire verelim bize katılın diyorlar.

Dini kabul edince kadınları ve kızları güvenli bir yere götüreceğiz deyip alıyorlar. Erkekleri de hapsediyorlar. Silahlı direnişi ellerinde silah olanlar yaptı. Cephanemiz itince Şengal dağlarına kaçtık. Kızlarımız kadınlarımız IŞİD’in eline geçmesin diye Türkiye’ye getirdik.” Kamptakilerin çocuğunun akrabaları IŞİD’in elinde ölü mü sağ mı bilmiyorlar. Anlattıklarına göre gece önce köyler top ateşine tutulmuş, çocuklar çok korkmuş. 5-6 yaş altındaki çocukların kafalarını kesmişler, kadınlara tecavüz etmişler. Çok sayıda kişiyi öldürüp toprağa gömmüşler. Sağ kalanlar Şengal dağlarına doğru kaçmış, bir köyde yaşayanların hepsini kaçırmışlar sadece köyden bir kızla bir adam sağ kurtulmuş. Allah adına İslam adına yapıyoruz demiş IŞİD. Güzel buldukları kızları Suudi Arabistan’a ve Katara satıyorlarmış. Kürt kökenli bir iş adamı Arap Şeyhi kılığına girip 200 genç kadını satın almış ve getirip PKK’ye teslim etmiş.  “Ben bu kızların namusunu kurtarmak için bunu yapabildim bu kızları güvenli bir bölgeye gönderin” demiş.

Eziz adındaki bir Ezidi’nin sözleri ise yaşanılanların insanlarda nasıl izler bıraktığını gösteriyor “yaşadıklarımızı anlatmak zor, anlatmak yaşamaktan daha zor”

Halk Cepheliler bütün bu yaşanılanlardan Amerika, İsrail ve işbirlikçi AKP’nin sorumlu olduğunu, devrimciler olarak bunlara karşı mücadele ettiklerini anlattılar. IŞİD’ı Amerika yarattı dediler.

Daha sonra kamp yerinde açıklama yapıldı. “Emperyalizmin Beslemesi IŞİD Ezidi Halkını Katlediyor, Ezidi Halkıyla Dayanışmak İçin Silopde’yiz”  pankartının açıldığı eylemde “Yaşasın Hakların Kardeşliği”, “Biji Bıratiya Gelan” sloganları atıldı. Açıklama hem Türkçe hem de Kürtçe okundu. Açılmada tüm Ortadoğu halklarının emperyalizme karşı birleşmesi gerektiği, IŞİD’in Amerika’nın gayrimeşru çoğu olduğu ve katletmeyi oradan öğrendiği söylendi. Devamında ise “Ezidi halkının yanında olmak AKP’ye ve Amerika’ya karşı mücadele ile olur. Çünkü bu tablonun sorumluları onlardır

Emperyalizmin bu saldırılarına karşı biz halkların dayanışmasını büyütüyoruz. Savaştan kaçıp ülkemize sığınan Ezidi haklını yanındayız. Onun acılarını ve öfkesini paylaşıyoruz. Halkların hiçbir zaman bir birbiriyle sorunu olmaz. Emperyalizme ve AKP zulmüne karşı birleşelim, direnelim savaşalım. Kazanan halkların dayanışması kardeşliği olacaktır.

EMPERYALİZMİN MAŞASI IŞİD'İN KATLETTİĞİ EZİDİ HALKIMIZLA

DAYANIŞMAK İÇİN SİLOPİDEYİZ

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞİĞİ

BİJİ BIRATİYA GELAN

HALKIZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ” denildi. Kamp çalışanlarıyla ve Ezidi halkıyla vedalaşan Halk Cephesi heyeti Silopi’den ayrıldı.

Bookmark and Share Ana sayfa