Ana sayfa

Eylem takvimi

Birde şu haberi okuyun

Devrimci İşçi Hareketi Panellerle İşçiye Ulaşıyor, İşçi Meclisi Kurma Çağrısı Yapıyor PDF Yazdır e-Posta
haberler - Türkiye
Cuma, 14 Ağustos 2015 09:42

PATRON SENDİKACILIĞINI İŞÇİ MECLİSLERİ İLE  SÖKÜP ATACAĞIZ!
Direnen DİSK- GENEL-İŞ üyesi Oya Baydak ve DİH Kuştepe Roman Kültür ve Dayanışma Derneği'nde  “PATRON SENDİKACILIĞINA KARŞI İŞÇİ MECLİSLERİNDE BİRLEŞELİM “ İSİMLİ PANELİNDE Şişli işçileri ile buluşuldu.

Panelde önce Patron sendikacılarının; DİSK önünde Oya Baydak ve devrimci işçilere linç saldırısı ve Oya Baydak’ın direnişinden görüntülere yer verilen bir sinevizyon izlendi. Sinevizyonun ardından konuşan Oya Baydak ; işçi arkadaşlara kendi direnişini anlattı. Kendisinin de 29 yıllık temizlik işçisi olduğu bunun 23 yılının Belediyelerin temizlik birimlerinde geçtiğini, 5 yıldır da Genel-İş sendikası Avrupa Bölgesinde temizlik ve çay servisi işlerinde çalıştığını ve geçtiğimiz ayda patron sendikacıları Genel-İş yönetimi tarafından işten atıldığını anlatarak yaşadığı adaletsizlikleri ve haksızlıklardan bahsetti.Ve kendi direnişinin sadece kendisinin hakları için olmadığını aynı zamanda bu direnişin tüm işçilerin direnişi olduğunu, ve patron sendikacığına karşı hep birlikte mücadele edebileceklerini anlattı.

Oya Baydak’ın ardından söz alan DİH sözcüsü; işçilere patron sendikacılığını, gelinen noktada Türkiye’de işçi sınıfının önünü açacak, hak mücadelesine önderlik edecek sendikacılık tarzının kalmadığını, ciddi bir çürüme yaşandığını ve sendikacıların patronların ve kamu kurumlarındaki mülki amirlerin adamı olduklarını bu açıdan da işçi sınıfının çıkarlarının karşısında olduklarını anlatarak sendikacılarının asalaklaştığını ve patronlaştıklarını bahsederek son yaşanan DİSK sendikacılarının linç saldırısı ve işçiye karşı nasıl düşmanlaştıklarını anlatarak bunun karşısında işçi sınıfı kendi öz yönetim organlarını oluşturarak kendi sınıfının iradesini güçlendirmeli ve kendi kararlarını kendisi alarak kendi kendisini yönetecek durumda olmadır denildi. Ve işyeri komiteleri, işçi meclislerinden söz ederek işçilere tavsiyelerde bulundu.
Bu konuşmanın ardından kuştepeli işçiler meclis çalışmasına sıcak baktıklarını belirterek birlik ve dayanışmalarını ancak güçlendirerek ve örgütlü olarak haklarını koruyabileceklerini ve işbirlikçi patron sendikacılarından ancak böyle kurtulabileceklerini belirttiler.
Yapılan söyleşinin ardından meclis çalışmaları için tarih belirlendi ve dernekte açılan sergi izlendi.