Direnen Sarıyer Belediyesi İşçileri; Direnişlerinin 95. Gününde Sarıyer Belediyesini İşgal Ettiler! PDF Yazdır e-Posta
Aciklamalar - Aciklamalar
Perşembe, 20 Ağustos 2015 13:11

CHP’li Sarıyer Belediyesi Park ve Bahçeler işçileri açlık sınırında çalıştırılıyorlar belediye yönetimi tarafından.

Asgari ücretle çalıştırılan işçiler sahip olmaları gereken birçok haktan da yoksunlar.

İstanbul’daki belediye işçileri içinde en az ücretle çalışan işçilerdir Sarıyer Belediye işçileri.

Adeta Belediye yönetimi ve yönetim ile işbirliği içinde olan taşeron patronlarının kölesi durumundalar.

Bu duruma boyun eğmeyen ve haklarının bilincinde olarak direnen Sarıyer işçileri bir de üstelik bu nedenle işten atıldılar.

Sarıyer Belediyesi başkanı ve yönetimi CHP lidir. Dolayısıyla işçilerin siyasi muhatabıda CHP dir. Sarıyer Belediyesi yönetimi ve belediye Başkanı hakkını arayan işçilere saldırmış, direnişi kırmak için her türlü baskıyı uygulamıştır.

CHP önünde direnişe devam eden işçiler gerek Ankara’da gerekse İstanbul İl Merkez önünde CHP’lilerin şikayeti ile polis saldırısına ve gözaltılara maruz kalmışlardır.

Bu güne kadar CHP’nin İstanbul İl Merkez yönetimi; İl Merkez Başkanı Murat Karayalçın, yerel yönetimlerden sorumlu milletvekili Veli Ağababa başta olmak üzere işçilerin haklarının gasp edilmesinden ve işten atılmasından sorumludurlar.

-İşçiler öncelikle taleplerini belediye yönetimine sunarak görüşmek istediler. Ancak belediye yönetimi görüşmedi.

- Bir kez daha görüşme talep ederek mağduriyetlerini anlatmak ve hak taleplerini görüşmek istediler. Yine belediye yönetimi işçileri dikkate almadı.

- Bunun üzerine işçiler Sarıyer Belediyesi önünde basın açıklaması yaparak taleplerini duyurdular.

- Belediye yönetimi adım atmayınca; işçiler iş bırakma kararı aldılar. Ve İş bırakma kararının devamında belediye önünde oturma eylemine başladılar. Bunun üzerine Belediye Başkanı Şükrü Genç’in emriyle yüzden fazla zabıtanın saldırısına uğrayarak direnişleri püskürtülmeye çalışıldı. Belediye binası önüne bariyeller konuldu.

- Bu saldırı ile birlikte işçiler Belediyenin siyasi muhatabı olan CHP ye giderek taleplerini anlatmak ve sorunlarına çözüm aramak istediler. Ankara’daki CHP Genel Merkeze giderek yerel yönetimlerden sorumlu milletvekili Veli Ağababa’nın odasına çıkarak görüşmek istediler. Bunun üzerine işçiler CHP’liler tarafından linç edilircesine dövülerek dışarı sürüklendi. Ve polis çağırdılar.

Bunun üzerine Sarıyer Belediyesi işçileri CHP Genel Merkez önünde oturma eylemine başladılar ve Süresiz Açlık Grevinde olduklarını ilan ettiler.

Bu günler 7 Haziran Genel Seçimleri öncesi idi. Ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu miting meydanlarında işçilere sesleniyordu : “TAŞERON SİSTEMİNİ KALDIRACAĞIZ” “ASGARİ ÜCRETİ 1500 TL. YAPACAĞIZ.” “YAŞANACAK BİR TÜRKİYE VAAT EDİYORUZ.” Diyordu.

Oysa işte Sarıyer Belediyesinde iktidardalar. Yönetim CHP’nin elinde.

İşçiler taşeronlaştırılmış durumda ve aylık 1000 TL. maaş almaktalar. Ve temel hakların tümü gasp edilmiş durumda.

İşçiler tam 10 gün CHP Genel Merkez önünde gece gündüz oturdular, süresiz AG. yaptılar iki kezde CHP’nin şikayeti ile birlikte polis saldırısına maruz kaldılar.

Seçim ile birlikte direnişlerini İstanbul’a CHP İl Merkez önüne taşıyan işçiler o günden bu yana CHP İstanbul İl Merkez önünde çadır direnişindeler ve dönüşümlü süresiz açlık grevindeler.

Burada da işçiler CHP’ler tarafından görmezden gelindiler, direnişe devam eden işçilere çete saldırısı gerçekleştirildi. İşçiler dövdürüldü.

Bu da kar etmeyince ve direnişe yönelik halk desteği artmaya başlayınca bu kez CHP yönetimi direnişi karalamaya başladı, direniş çadırları görülmesin diye Belediye vinç kamyonunu getirip direniş alanını kapatmaya çalıştı.

İşçiler de artık sonuç alamayınca direnişlerini yeni eylem biçimleri ile yükseltmeye başladılar.

-CHP İl merkez binasını içerden ve dışardan zincirleyerek işgal ettiler.

2 saat eyleme devam eden işçilerin direnişine CHP’liler tarafından polis çağrılarak saldırıldı. İşçiler gözaltına alındı ve direniş çadırları ve eşyaları AKP’Lİ Belediyenin zabıtaları ile birlikte talan edildi.

-Gözaltından çıkan işçiler CHP İl merkez önüne giderek yeniden basın açıklaması yapıp çadırlarını kurdular ve direnişe devam ettiler.

Sarıyer Belediyesi işçileri haklılar. Ve Haklarının bilincindeler. İster yüz işçi olsun ister tek bir işçi. Haklılık sayı ile ifade edilemez. Ve Haklı olan haklılığının bilincindeyse mutlaka kazanır.

Direnen Sarıyer Belediyesi işçilerinin talepleri haklıdır. Haksız olan işçilerin ekmeğine göz diken ve emeğini çalan SARIYER BELEDİYESİ BAŞKANI ŞÜKRÜ GENÇ İLE BELEDİYE ÜST YÖNETİMİ VE SİYASİ MUHATAB OLAN CHP’DİR.

DİRENEN SARIYER BELEDİYESİ İŞÇİLERİ İŞE ALINMALI VE HAKLARI VERİLMELİDİR.

İŞÇİYİZ HAKLIYIZ KAZANACAĞIZ !

20.08.2015