Ana sayfa

Eylem takvimi

Birde şu haberi okuyun

Viyana Direniş Çadırı 5.Gün PDF Yazdır e-Posta
haberler - Türkiye
Salı, 25 Ağustos 2015 19:52

Viyana Pasaport Müdürlüğü önünde başlattığım eylemin 5. günündeyim. Sabahtan itibaren, gasp edilen pasaportum ve seyahat özgürlüğümü anlatan Almanca bildirileri dağıtmaya devam ediyoruz.

Pasaport Müdürlüğü, bugün de kalabalık, en çok Suriye, Afganistan ve Pakistan'dan gelenler var. 8 kişilik Afganlı bir aile ile konuşuyoruz, dil sorunu yaşasak da anlaşabildik. Çocuklar, ikram ettiğimiz şekerlemelerden mutlu oluyor, onları sevindirmek ne kadar kolay.  Ozanın dediği gibi, çocuklar öldürülmesin, şeker de yiyebilsinler' diye değil mi bütün çabamız? Arada oturanlarla aşinayız, selamlaşıyoruz. Öğlen yemeğine çıkanlar iş arkadaşlarına, esnaflar müşterilerine anlatıyor bizi.

Çadıra gelen ziyaretçilerimiz boş durmuyor, kimi bildiri dağıtıyor, kimi yemek getiriyor. Avusturya'nın Neunkirchen ve Leoben şehirlerinden 3 kişi arayarak direnişimize destek sundu, tekrar teşekkürler. Hollanda Anadolu Gençlik, direnişimizi selamlayarak hazırladıkları şiiri okudu. Dev gibi gençliğimiz coşku ve dinamizmiyle yanımızdaydı. Cuma günü de fiziki olarak yanımızda olacaklarmış. Gençliğimiz, umudumuz, geleceğimiz; gücümüze güç kattınız, iyi ki varsınız...

İlticacılar meselesi, şu an Avusturya'nın en yakıcı sorunu. Traiskirchen iltica kampında, annesiz babasız 14 çocuk kayıp. Yetkililer hiçbir açıklama yapmadıkları gibi, sorumluluk da kabul etmiyorlar. İnsanlık dışı koşullarda bırakılan binlerce insanın can güvenliği de yok... Halk da ilticacılar konusunda belli bir duyarlılık var, bildiri verdiğimiz insanlar değişik önerilerde bulunuyorlar. Kimi siyasi partilere, kimi demokratik kitle örgütlerine, kimi bildiği avukatlara yönlendiriyor.

5 gündür ilk kez olumsuz bir olay yaşadık; bildirimizi okuduğumuz sırada yaşlı bir kadın Almanca ile 'gidip çalışın' diye bağırdı. Devlet, ırkçılığı en çok dil ve işsizlik üzerinden körüklüyor. Eylemimizin nedenini bile anlamadan, gördükleri her yabancıyı işsiz, devletin sırtına yük olan asalaklar gibi görüyorlar. Devletin kara kafalılara ilişkin anti-propagandalarından çok ciddi bir kesim etkileniyor. 2.Paylaşım Savaşı'ndan sonra yerle bir olan Avrupa'yı adeta yeniden kurduk. Kimsenin yapmaya tenezzül etmediği, en pis işlerde çalıştık üç kuruşa... Üstüne aşağılandık, yok sayıldık, diri diri yakıldık... Emeğimizle var olduğumuz Avrupa'da da gasp edilen haklarımızı istiyoruz ve alacağız!

NOT: Evin Timtik`in çadırı, Passcenter der Regionaldirektion binası önünde ( Wasagasse / Berggasse`nin kesistigi köşe) her gün 10.00 - 18.00 saatleri arasında açık olacaktır.

Çadır Tel: (00 43) 681 106 362 51

E-mail: Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

Viyana Pasaport Bölge Müdürlüğü Tel: (0043) 1 42792 96-7300