Ana sayfa

Eylem takvimi

Birde şu haberi okuyun

Tatil Yapmak Suç Değildir Tutuklananlar Derhal Serbest Bırakılsın! PDF Yazdır e-Posta
haberler - Türkiye
Salı, 25 Ağustos 2015 21:07

Bugün köprübaşında Halk Cepheliler tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamayı Yaren Arslan’ın babası Erhan Arslan okudu. Açıklamada “Tatil yapmak herkesin hakkıdır ama ülkemizde AKP faşizmi bu haklarımızı gasp ediyor, yasa dışı bir şekilde tatil kampını basarak terör estiriyor.

AKP dört yıldır Suriye halkına yapılan saldırıları ABD ile birlikte yasadışı bir şekilde ülkemizde yapılan kamplardan yönetmektedir. Kendi çetelerini bizim ilimizde Hatay’da kurdukları yasadışı kamplarda silahlandırıp, eğitip Suriye’ye gönderiyorlar Suriye’de katledilen halkın kanında AKP’nin elleri vardır. IŞİD için kurulan kamplar yasal ama halkın yaptığı tatil kampları suçtur!

Mersin-Adanalıoğlu’nda çadır kampında tatil yapmak isteyen arkadaşlarımıza yönelik “büyük bir operasyon” yapıldı. Bir kısmı çadırlarında uyumakta olan, bir kısmı spor yapıp denize girme hazırlığı yapan arkadaşlarımız özel harekât polislerinin de katıldığı şafak baskını ile işkence yapılarak gözaltına alındı. Yapılan baskın yandaş medyada örgüt operasyonu, kampa katılan arkadaşlarımızı örgüt üyesi olarak gösterildi. Yaz kampı en büyük “suç”ları, film gösterimi için kullanılan projeksiyon cihazı da en önemli “suç delili” idi…

Gözaltına alınma ve gözaltı süreci boyunca polis her türlü işkence ve ahlaksızlığı yapmıştır. Birçok arkadaşımızın elleri işkenceden kırılmış katil ahlaksız polisler tacizde bulunmuş kadın arkadaşlarımızı taciz etmişlerdir. Bu ahlaksızlık yetmeyip 15 yaşında çocukların ellerine plastik kelepçelerle bağlayıp tehditler savurmuşlar işkenceler yapmışlardır. Adına terör operasyonu dedikleri operasyonda çoçuklarında bulunduğu kampa uzun namlulu silahlarla katil polisler saldırıp çocuklara silah çekmişlerdir gözaltına almışlardır. Asıl terör budur asıl terörist çocuklarımıza silah doğrultanlar ahlaksızca tacizde bulunanlardır. Bu terörün sonucunda 5’i çocuk olmak üzere 39 arkadaşımızı işkencelerle gözaltına almışlardır. Gözaltında da hukuksuz ahlaksız tavırları devam etmiş mahkemede de polisin müdahalesi sürmüştür. Çıkarılan mahkemede hukuksuzluk devam etmiştir.  3’ü çoçuk olmak üzere 13 kişi tutuklanmıştır.  15 yaşındaki Yaren Aslanın tutuklanma gerekçesi ‘MAHİR YÜREKLİLER’ adlı kitap olmuştur. Çocuklarımıza bile saldıracak kadar pervasızlaşan AKP hükümeti komplolarla arkadaşlarımızı tutuklamıştır.

Yapılan hukuksuzlukların ahlaksızlıkların işkencelerin hesabını soracağız. Bizler arkadaşlarımızı sahiplenmekten vazgeçmeyeceğiz. 15 yaşında tutuklanan çocuklarımızdan 51 yaşında taşlarla direnen halkımıza kadar katlettiğiniz işkencelerle gözaltına aldığınız insanlarımızın hesabını soracağız. Bu hukuksuzluğa derhal son verilmeli hukuksuzca tutuklananlar serbest bırakılmalı!” diyerek halkın evlatlarını sahiplenme çağrısı yapıldı.

Yapılan basın açıklamasının ardından yarım saatlik oturma eylemine geçildi. Yarım saatlik oturma eyleminde “Kahrolsun Faşizm Yaşasın Mücadelemiz, Seval Aracı Serbest Bırakılsın, Yaren Arslan Serbest Bırakılsın, Devrimci Tutsaklar Serbest Bırakılsın, Tatil Yapmak Suç Değildir, Halkız Haklıyız Kazanacağız” sloganları atılıp “Haklıyız Kazanacağız” Marşı söylendi.

Sürekli ajite çekilerek halka nasıl ve ne için baskın yapıldığı anlatıldı. “Mahir Yürekliler” kitabının bandrollü olduğu, yasal olduğu anlatılarak tutuklamaların ne kadar keyfi olduğu anlatıldı.

Halk alkışlarla, sloganlarla, zafer işaretleriyle karşılık vererek desteklerini sundular. Hatay Ayaklanma Şehidi Ahmet Atakan’ın kardeşi Zafer Atakan’da açıklamaya katılıp “Mahir Yürekliler” kitabını alıp sürekli yanlarında olacağını belirtti.

TOMA, Akrep Ve Sayısını Bilmediğimiz Otobüslerce Polis Alana Yığılmıştı!

Yapılan Basın Açıklaması Ve Oturma Eylemi Yarım Saat Sonra İradi Olarak Bitirildi.