Ana sayfa

Eylem takvimi

Birde şu haberi okuyun

Sadece CHP Li Belediyelerde Direniş Örgütleyebileceğimizi İddia Edenlere Cevabımızdır PDF Yazdır e-Posta
haberler - Türkiye
Çarşamba, 26 Ağustos 2015 07:10

“ FATİH BELEDİYESİNİN YEMEKHANESİNDE 100 İŞÇİYE PATRON SENDİKACILARINI ANLATTIK, İŞÇİ MECLİSİ ÇAĞRISI YAPTIK “

HAKLILIĞIMIZI ANLATAMAYACAĞIMIZ YER YOKTUR

25.08.2015 pazartesi günü saat 12.00 da Fatih Belediyesi nin Temizlik Ulaşım ve Fen işlerinin bir arada bulunduğu Yenikapı’daki müdürlükte çalışan arkadaşlarla görüşmek için gidildi.Çoğunluğu taşeron işçilerini yemekhanede yemek yedikleri sırada kendileriyle oturup hem yemek yerken aynı zamanda Oya Baydak.İşçilere Genel İş sendikasının kendisine ve DİH li arkadaşlara yaptığı linçi “nasıl eylem çadırını parçalayıp yerlerde sürüklendiklerini, sendikaların nasıl çürümüş nasıl mafyalaşmış , işçilerine düşmanca saldıranlar durumuna geldiğini “ anlattılar.

İşçiler anlatılanlara çok ilgili ve sendikalara çok tepkiliydiler. Çoğu işçi “bize sendikaları anlatmayın hepsini iyi tanırız” biçiminde tepki veriyorlardı.

Bir yandan Oya Baydak işçilere 50 günlük direniş sürecinde yaşadıklarını, patron sendikacılarının yaptıkları işçi düşmanlığını işçi arkadaşlarına anlatırken bir yandanda DİH liler yemekhanede yemek yiyen ve kuyrukta bekleyen işçilere işçi bülteni ve bildiri dağıtıyorlardı. Çalışmada 50 den fazla işçi bülteni ve 100 de fazla bildiri dağıtıldı. İşçiler bir yandan yemek yerken bir yandan göz ucuyla gülümsüyorlardı.İşçilerle tanışılıp sohbet edildi.Ve Oya Baydak konuşmasını bitirdiğinde işçiler tarafından alkışlandı.

Konuşma sırasında yemekhanede 100 den fazla işçi vardı. İşçilerden bazları ısrarla Oya Baydak ve DİH lilerden yemek yemelerini istediler ve konuşma bitiminde kendileri yemekler getirdiler yada yemeklerini paylaşmaya çalıştılar.

Oya Baydağı, önceden Eminönü belediyesindeyken çalıştığı dönemden arkadaşları ısrarla masalarına davet ettiler.Oya Baydak, Eminönü belediyesinde 22 yıl 6 ay çalıştı.Ve sonrasında Eminönü belediyesi Fatih belediyesi ile birleştirildi.Bu dönemde de patron sendikacıları üzerlerine düşen işçi düşmanlığını yapmış ve işçiyi AKP li belediye başkanlarına şikayet ederek işten attırmışlardır.Ve işten atılan işçi için hiçbir fiili direniş örgütlenmemiş, işçi sehipsiz bırakılmıştır.Hatta direniş başlatmak isteyen işçi, patron sendikacıları tarafından “ dava aç % 99 kazanırsın “ denilerek engellenmiştir.Bunu en somut örneği bu durumu birebir yaşayan Oya Baydaktır. Dava açmış ancak sendika avukatının ilglenmemesi nedeniyle dava da kaybedilmiş ve tüm masraflar haksızlığa uğrayan Oya Baydağa kalmış ve ikinci kez mağdur edilmiştir.Bunun sonucunda Genel İş sendikası bu mağduriyeti gidermek için Oya Baydağı Genel İş de işe almış ve Oya Baydak çay ocağında işe başlamıştır.Bunlarda işçilere anlatıldı.

Sonrasında direnişin 48.günü olduğu, işçinin artık sendika ağalarına günlerini göstermesi gerektiği anatıldı. Sohbet edilen işçilerde direnişin direnişleri olduğunu, Oya Baydağa ve DİH lilere sonuna kadar güvendiklerini anlattılar. Ve bir işçi gelip DİH lilerin boyunlarına sarılarak “ helal olsun bunlara hadlerini ancak siz bildirirsiniz, hiç korkmayın arkanızdayız” diyerek patron sendikacılığına karşı verilen mücadelenin haklılığını somutladı.

Yine tanışılan bir işçi “ yeriniz nerde işçi meclisine nasıl üye olurum “ dedi.

Sonrasında işçilerle birlikte yemek yenilre ve sohbetler edildi. Yarım saat kadar süren işyeri çalışması, linççilerin DİSK binasına geldikleri haberi üzerine bitirilip DİSK binasına geri dönüldü.