Ana sayfa

Eylem takvimi

Birde şu haberi okuyun

Direnen Sarıyer Belediyesi İşçileri Direniş Günlüğü PDF Yazdır e-Posta
haberler - Türkiye
Perşembe, 27 Ağustos 2015 16:52

Direnen Sarıyer Belediyesi İşçileri Direniş Günlüğü
Günaydın... Günaydın... Güünnnnayyyyydddııınnnnnnnnn. Yaklaşık beş dakika boyunca tekrarlanan bu sözcüğü duyduğumda kalkmak gerektiğini anlıyorum. Anlıyorum anlamasına da günün aydın olması için bir süre daha ayağa kalkamıyorum. Dün yoğun bir gündü. Bir gece önce yoğun ve öğlene kadar devam eden yağmurdan dolayı ıslanmıştık. Yağmur yağdığı gün hem direnişimizin 100. günü vesilesiyle bir etkinlik düzenlememiz hem de kendi emeğimizle kurduğumuz çay bahçemizi açmamız gerekiyor. Haliyle gün uzun ve yorucu geçiyor.Son ana kalan işler, aksaklıklar ve yağmura rağmen çay bahçemizi açıyoruz.Bu açılış aslında, bizi yıldırmaya çalışan CHP İl Başkanlığına ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'e bir cevap niteliği taşıyor " Ölmek var dönmek yok" sloganını yaptıklarımızla da göstermiş oluyoruz.Evet buradayız.Kazanana kadarda burada kalacağız.
Açılış bir hayli güzel geçti. Mütevazi imkanlarımızla, emeğimizle ve dostlarımızı yardımıyla yaptığımız açılışta Devrimci İşçi Hareketi, Liseli DEV-GENÇliler, Yasemin GÖKSU ve Mehmet ESATOĞLU gibi sanatçı dostlarımız bizimle birlikte oluyor. Birlikte olmak. Biz olabilmek güzel… Koca bir ailenin içerisindeyiz. Yaptıklarımızla gurur duyuyoruz. Direnişimiz de bir adım daha attık. Ve bunun devamı gelecek. Kazanmamızı hiçbir güç engellemeyecek.
Doğrusunu söylemek gerekirse bir sene önce yaptığımız direnişi çok ekonomik sebeplerle yapmıştık. Aradan geçen bunca zaman ve yaşadıklarımızda bize çok şey öğretti. Bu direnişte öne çıkan konu ONURUMUZ.
Evet, taleplerimiz daha çok maddi talepler fakat bizi asıl burada tutan sebep ONURUMUZ."Ölmek var dönmek yok" dedik.Buna uygun hareket edeceğiz.Başımızı öne eğmeyeceğiz.Direnişimiz de bir adım daha atamanın mutluluğuyla yattığımızda saat bir hayli geç olmuştu.Yorgunduk o yüzden bu sabah kalkmamız da zor oldu.
Saat 07:30 olmuş. Bu gün geciktik. Çay bahçemizin ilk günü hemen temizlik ve kahvaltı faslını hallediyoruz. Bir arkadaşımız hasta olduğu için dünden buyana yok. Dün hastaneye gitmişti biraz dinlenmesi gerekiyor.
Kahvaltıdan sonra gazeteleri okuyoruz. Memurlara 6,5 oranında zam yapılmış. Yani yeni işe giren bir memur yoksulluk sınırını yarısı kadar maaş alacak. Yoksul statüsüne bile yükselemiyoruz. Açız, işçide, memurda yani halkımızın bütün kesimleri aynı durumda. Bizim yaptığımız bu direniş asılda halkın direnişidir sadece işçi sınıfının değil, bir örnek teşkil ediyor. Gazetelerin diğer gündem maddeleri seçim ve AKP’nin halka karşı açtığı savaşla ilgili. Bize üç kuruş, zammı çok görenler kendi iktidarlarını korumak için her şeyi yapıyor. Bugün misafirlerimiz geliyor. Antalya’dan gelen ve yöresel bir kanalda programa katılacak olan Hüseyin KESKİN program saatini beklerken türküleriyle bizlerin yanında yer alıyor.Bugün ilk kez gelen misafirlerimiz arasında İstanbul Üniversitesinden de bir öğrenci var.Bu misafirlerimiz diğerlerine göre daha uzun kalıyor ve fotoğraflarımızı çekiyor.Bugün ilk çay satışımızı yaptık.Bir arkadaşımız elinde megafon yoldan geçenleri buruya davet ediyor.Zaman hızlı geçti çoktan akşam oldu.Akşam yemeğimizi yiyip günün sohbetini yapıyoruz. Artık yatma vakti.Yeni bir güne merhaba demek içim bugüne güle güle…