Röpörtajlar
Direnişini Zaferle Sonuçlandıran Hatice Öğretmen İle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Çarşamba, 01 Temmuz 2015 08:38

1-    Direnişiniz zaferle sonuçlandı, sizi ve Kamu Emekçileri Cephesi'ni zaferiniz nedeniyle kutluyoruz. Zaferi nasıl kazandığınızı anlatır mısınız?
Teşekkür ederim. Çadır direnişimin 30. açlık grevimin 10. gününde, 26 Haziran’da Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğüne çağırılarak, görevime iade edildiğimi tebliğ eden yazıyı aldım. Hakkımda yürütülen soruşturma tamamlanıncaya kadar güvenlik bahanesiyle uzaklaştırılmıştım. Aylardır bilinçli şekilde bitirilmeyen soruşturma henüz savunma aşamasına yeni gelmişken işime döndüm. Bu da elbette bu keyfiyete karşı yürüttüğümüz direnişin ve mücadelenin sahiplenilmesinin sonucuydu. Direniş boyunca bana ve arkadaşlarıma güç veren haklılığımızdan aldığımız meşruluktu. Çok iyi biliyoruz ki bu ülkede nereye baksan adaletsizlik görüyorsun, benim yaşadığım durum bunun yalnızca bir örneğiydi.

Devamını oku...
 
Ermenek'te İşçilerle Yapılan Röportajlar... PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Çarşamba, 05 Kasım 2014 09:24

Soma, Ermenek... Bir Katliama Daha Sabrımız Yok!

Soma’da yüzer yüzer öldük, sokak ortasında üst mercilerden tokat yedik... Soma’da ölülerimiz çıkmadan ailelerimiz gözaltına alındı. Bugünse Karaman Ermenek’te onlarcamız katledildi patronların kar hırsıyla. Madenciler nasıl güneşe hasretse ailelerimiz de dayanışmaya mücadeleye hasret bırakıldı. Ama artık mücadeleyi körükleyecek bir derneğimiz ve madenci arkadaşlarını yalnız bırakmayan işçiler var. Kınık’tan yola çıkan Maden İşçileriyle Dayanışma ve Mücadele Derneğini kuran işçiler, arama kurtarma ekibinden çok polis ve jandarmanın beklediği Ermenek’te yaşadıklarını Yürüyüş’e anlattı.

Devamını oku...
 
TAYAD Çadır Direnişi Röportajı PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Cuma, 26 Eylül 2014 18:23

TAYAD Çadır Direnişi Röportajı

TAYAD:  Merhaba kendinizi tanıtır mısınız?

Mehmet Güvel: Ben TAYAD’lı Mehmet Güvel.

TAYAD: Çadır direnişinize neden başladınız? Neden çadır kurdunuz bunu anlatır mısınız?

Mehmet Güvel: Biz TAYAD olarak Tutuklu Aileleri Yardımlaşma Derneğiyiz. Ve bizim birincil görevimiz hapishanedeki tutsakların sorunlarıyla ilgilenmek. Ve şu anda en büyük sorunlarından biri F Tipi tecrit koşullarında evlatlarımız hastalandı ve birçoğu da ağır hasta durumunda ve ölümcül hastalık durumunda. Onların dışarıya çıkıp tedavi edilmesi gerekir. Bu yasalarda da var, fakat bir türlü bu konuda adım atılmıyor. Bu adımı attıra bilmek için birincil olarak budur çadırımızı kurmak ve burada onlar için halkımızdan imza toplamak. Birinci vazifemiz bu.

Devamını oku...
 
Van Dev-Gençlilerle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Perşembe, 04 Eylül 2014 12:50

1.Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Vedat Doğan, 22 yaşındayım. Ankara’da öğrenciyim.

2.Neden Kütüphane? Neden Anadolu Konteyner Kent?

Bugün AKP yaptıkları pislikler karşısında, karşısına kimse çıkıp hesap sormasın diye yoksul halk üzerinde yozlaştırma politikaları uygulayarak düşünmeyen, sorgulamayan, okumayan bir nesil yaratmaya çalışıyor. Bizler de Dev-Gençli olarak yoksul halkımızı bu yozlaştırma bataklığından uzak tutmak için bir alternatif olarak Van Anadolu Konteynır Kentte “Bir Kitap Da Sen Getir” kampanyası adı altında kütüphane kurma çalışmalarımıza başladık. Bunu Anadolu Konteynır Kentte yapmamızın amacı, buradaki halkın en yoksul halkımız yani bu düzenin en çok korktuğu kesim. Bu yüzden en çok yozlaştırmak istediği kesimde burası. Daha önce orada kütüphane, park mescid vb. yerlerin Vali tarafından ellerinden alınmasından dolayı sosyal yaşam alanının kalmaması ve biz bu sosyal alanı tekrar yaratmak için kütüphane kurmak istedik.

Devamını oku...
 
Berkin’i Köy Köy İl İl Tüm Halkımıza Anlattık PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Perşembe, 03 Nisan 2014 07:46

Haziran Ayaklanması’nda polisin attığı gaz fişeği ile başından vurulan Berkin Elvan daha hastanedeyken Antalya Halk Cephesi tarafından başlatılan “Berkin Elvan İçin Adalet Yürüyüşünde 25 gün sonra Halk Cepheliler İstanbul’a ulaştı. 269 gün hastanede yaşama direnen Berkin Halk Cepheliler’in yürüyüşü sırasında şehit düşmüştü, Yürüyüş sınasında Berkin’in şehit düştüğü haberini alan Halk Cepheliler’le yürüyüş, Berkin’in şehitliği üzerine yaptığımız röportajı yayınlıyoruz.

Devamını oku...
 
Berkin’in Babası Sami Elvan İle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Perşembe, 27 Mart 2014 16:48

Ekmek Almaya Çıkma Çocuk, VURULURSUN!

Berkin faşizme karşı 269 gün direndi, başında ailesi ve sevenleriyle faşizme meydan okudu 269 gün boyunca. O hastane odasında nefes alıp verdikçe umutlar çoğalsa da 260’lı günlerde önce epilepsi krizi geçirdi. Ardından geçen günlerde halk hastaneye akın etti, tek ümitleri onu bir nefes daha yaşatmaktı.

Devamını oku...
 
Başbakanlık Koruması Polislerden İşkence Gören Ali Altunsoy İle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Cuma, 28 Şubat 2014 22:48

1-Öncelikle Kendini Kısaca Tanıtır mısın?

Merhaba ben Ali Altunsoy

20 yaşındayım ODTÜ Maden Mühendisliği 1.sınıf öğrencisiyim.

2)Berkin Elvan Eyleminde Polis Saldırısı Nasıl Başladı? Gözaltına Alınırken Ve Gözaltında Neler Yaşadınız?

Berkin Elvan’ın karnesini almak için 24 Ocak 2014 Cuma günü saat 15.00’da M.E. B, Başbakanlık girişi önünde 9 arkadaşımla birlikte basın açıklaması yapıp, Berkin’in karnesini almak ve Berkin’i vuranların cezalandırılması talebiyle toplandık.

Devamını oku...
 
5 Günde 29 Kez Polisin Saldırısına Uğrayan Dev-Gençlilerle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Perşembe, 27 Şubat 2014 13:32

Yalçın Öztürk

YÜRÜYÜŞ-5 günde 29 kez polis saldırdı her defasında saldırılara karşı direndiniz? Direnişi ve yaşadığınız duyguları anlatır mısınız?

-Dev Gençliler olarak yıllardan beri gelen en meşru hakkımız direniş olduğunu bilmek direnmemiz için en büyük sebepti.

Devamını oku...
 
Direnişteki Goldaş İşçileri İle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Cuma, 21 Şubat 2014 11:11

Altın Devi Goldaş İşçileri direnişte!

Kendini “altın devi” olarak gösteren GOLDAŞ şirketi, bu büyümesini işçiden çaldıkları paralarla sağladı. Üretimin her aşamasındaki işçilerin haklarını çalarak servetlerine servet kattılar. 11 ay boyunca hiçbir işçiye maaş vermediler çözüm olaraksa “başta farklı işlerde çalışın ama ben çağırdığım da geri gelin” dediler.

Devamını oku...
 
Kazova İşçileriyle Röportaj PDF Yazdır e-Posta
Röpörtajlar - Röpörtajlar
Salı, 18 Şubat 2014 21:00

Kazova Direnişçileriyle Yapılan Röportajı Yayınlıyoruz...

Devamını oku...